"A KÜLSŐ AKADÁLYOK CSUPÁN VISSZATÜKRÖZIK BELSŐ GÁTJAINKAT."
Elakadt? Segítek! Megérteni, megoldani, kibírni... Eldönteni, újratervezni... Megszabadulni, kitartani...
|
|
Czakó Erzsébet
pszichoterapeuta, klinikai szakpszichológus
|
|
Pszichoterapeuta
SZTE ÁOK - FÉSZEK, Szeged
|
|
Integratív hipnoterapeuta
(folyamatban, záróvizsga 2024-ben)
Integratív Pszichoterápiás Egyesület, Budapest
|
|
Klinikai szakpszichológus
SE-ÁOK, Budapest
* Magyar Orvosi Kamara tagsági szám: 2056
|
|
Okleveles pszichológus
PTE, Pécs (MA)
SZTE, Szeged (BA)
|
|
A közös munka menete (Az ülések 45 percesek.)
(a segítő kapcsolat általában a következő szakaszokra bontható)
Első találkozás
A feltáró szakasz
A közös munka szakasza
Lezáró szakasz
Első találkozás („első interjú”) (általában egy, esetleg két alkalom)
Az első találkozás (szakmai nyelven: első interjú) alkalmával a megismerkedésen és a probléma feltárásán van a hangsúly. Fontos hozama ennek az ülésnek annak tisztázása, hogy miben szeretne Ön segítséget kapni, vagyis mi az, ami a legnagyobb problémát (szenvedést) okozza az Ön számára. Ezt nem mindig könnyű megfogalmazni, hiszen gyakran éppen az a baj, hogy nem tudjuk, mi van, de valami nincs jól. Az első találkozás alkalmával segítek Önnek abban, hogy pontosan körvonalazódjon és szavakba önthetővé váljon az, ami nyomasztja Önt.
E találkozás végén egy megállapodás születik arról, hogy mi lesz a következő ülések, a közös munka célja, hogy előre láthatóan hány alkalomra lesz szükség összesen, s tisztázzuk az ülések gyakoriságát, időpontját, díjazását is. Megállapodunk abban is, hogy milyen egyéb feltételekkel (pl. találkozás lemondása, késés, stb.) tudunk együtt dolgozni, s hogy a közös munkában kinek mik a kötelességei és a jogai. Ez a megállapodás az esetek többségében szóban köttetik meg.
Előfordul, hogy már az első találkozás alkalmával megoldás születik, vagy esetleg - a probléma jellege, esetleg személyes kompetenciám határai kapcsán - tovább irányítom Önt egy az ön számára hatékonyabb segítséget nyújtani tudó szakemberhez, s így a szerződés megkötésére nem kerül sor.
A feltáró szakasz (általában egy-öt találkozás)
A második szakasz tulajdonképpen a vizsgálati szakasz, ekkor általában célzott beszélgetésekre, tesztek felvételére, kitöltésére kerül sor. A cél, hogy pontosan megismerjük a problémát magát, ill. az Ön és a probléma viszonyát, annak az Ön életére gyakorolt hatásait. Gyakran kerül sor a pszichológiai immunrendszer, az Ön által preferált megküzdési módok feltérképezésére is, annak érdekében, hogy egyúttal a segítség módját is körvonalazni tudjuk.
Néha előfordul, hogy a vizsgálatok „mellékhatásaként” egy csapásra jobban érzi magát a kliens, vagy éppen súlyosbodni látszódik az állapota. Mindkét irányú változás megtévesztő lehet abból a szempontból, hogy valójában csupán a problémához való hozzányúlás okozhatja ezeket az állapotokat, s egyik sem a ténylegesen elért hatást tükrözi, inkább csak átmeneti reakciók a hibásan működő rendszer „megbolygatására”.
E szakasz végén - a vizsgálati eredmények tükrében- módosulhat a korábban kitűzött cél, s ezért esetleg a szerződés módosítására is sor kerülhet.
A közös munka szakasza (néhány héttől akár több évig terjedhet)
E szakasz keretein belül kerülhet sor a tesztek által feltárt pszichés mutatók és az Ön által megfogalmazott probléma együttes értelmezésére, közös gondokodás módszerével és keretein belül. Elmagyarázom Önnek a probléma feltárt gyökereit, s kidolgozzuk együtt azokat új gondolkodás- és viselkedésformákat, amelyek a kívánt célhoz vezethetnek. Habár a közös munka során is gyakoroljuk azokat, az igazi feladat azonban azoknak az Ön gyakorlati életébe történő átültetése, s ez kizárólag az ülések közötti időszakokban történő gyakorlással érhető el. Ez annyit jelent, hogy a munka oroszlánrésze az ülések között, az Ön hétköznapi életében történik. Csak ezzel a módszerrel érhető el ugyanis, hogy egy idő után már ne legyen szüksége a segítségre, hanem önállóan tudja folytatni az életét.
Ez persze nem jelenti azt, hogy Ön magára lesz hagyva: a találkozások mindaddig folynak (de lehetséges például, hogy egyre ritkábban...), amíg Ön magabiztosan nem mozog az új gondolkodásmód keretein belül, s alakítja ki ennek hatására az új viselkedésformáit.
Lezáró szakasz (általában kettő-öt találkozás)
A kitűzött cél közelébe érve a találkozások számát tovább ritkítjuk, miközben összefoglaljuk, hogy honnan, milyen lépéseken keresztül, hová jutottunk el: mintegy számadást végzünk, majd lezárjuk a közös munkát. Ekkora Ön már beépítette az új megoldási módokat, gondolkodási tényezőket mindennapi élete keretei közé, s önállóan, készségként képes azokat működtetni.
Néha - a probléma jellegétől függően - megfogalmazhatók olyan kritériumok, amelyek esetleg veszélyt jelenthetnek az új viselkedés megtartására. Ezek az úgynevezett buktatók, s a befejezés szakaszában ezek átbeszélésére is sor kerül. Ez tovább könnyíti az önálló, sikeres életvitelre való készség fennmaradását.
|
|
2013 © Czakó Erzsébet klinikai szakpszichológus
|
|
|